Správny výraz by mal byť retinoid, naozaj „zázračná“ je iba kyselina retinová = tretinoín, ale pre účely tohto článku budem písať písať práve o najrozšírenejšom a najdostupnejšom type pre bežného spotrebiteľa= retinole.

Retinoidy sú rozsiahla téma na úrovni biochémie, ktorú je nemožné zhrnúť do pár riadkov. Retinoidov je množstvo druhov, od najsilnejšieho tazarotene a tretinoínu, ktoré sú len na lekársky predpis, cez izotretinoín, adapalene, retinaldehyde až po retinol a retinyl palmitát, ktoré už sú dostupné aj v lekárňach a drogériách. Tretinoín je v tejto „hierarchií“ najvyššie ako čistá kyselina retinová, ktorú pokožka hneď využije naplno, zatiaľ čo retinol musí zmetabolizovať- skonvertovať ešte dvakrát, aby sa z neho stala biologicky aktívna forma kyseliny retinovej (vitamín A). To však neznamená, že nefunguje, práve naopak. Je fascinujúce, čo dokáže ľudská pokožka.

Retinol je odpoveď na najčastejšiu otázku – čo na vrásky?

Iným menom vitamín A, tento výnimočný antioxidant má naozaj overené anti-agingové účinky, redukuje vzhľad vrások, vyhladzuje povrch pleti, zjednocuje tón pokožky, zmenšuje zväčšené póry, podporuje tvorbu kolagénu, zlepšuje akné, hyperpigmentácie, ...

Stojí za ním úctyhodných 40 rokov výskumu a overených výsledkov, tak ako množstvo nepriestrelných vedeckých dôkazov o jeho účinnosti.

Háčik? Samozrejme, musí byť pri takomto malom zázraku- pri jeho používaní vzniká riziko podráždenia, začervenania, hypersenzitivity, čomu sa však dá vyhnúť, ak sa postupuje a dávkuje správne.

Čo by ste mali vedieť pred kúpou produktu s retinolom  

Všetky formy retinolu sa znehodnocujú, ak sú vystavené vzduchu a svetlu, retinolové produkty by preto mali byť vždy vo vzduchotesných, nepriehľadných obaloch. Retinol v tégliku je jednoducho nezmysel, ideálny je nepriehľadný obal a vzduchotesná pumpička, alebo pipeta v prípade mikrokapsulovaného retinolu.

Začínajte pomaly a striedmo, napr. môžete na začiatok zmiešať retinol s obľúbeným hydratačným krémom, alebo sérom a použiť každý druhý, tretí deň. Alebo ho nanesiete NA krém, aby sa mierne znížila jeho penetrácia a tým aj riziko podráždenia. Pleť potrebuje čas, aby si zvykla na aktívnu látku a odvďačí sa vám lepšími výsledkami, ak to na začiatku nepreženiete.

SPF sa stáva nutnosťou, retinoidy spúšťajú fotosenzitivitu. Ani tie najlepšie anti-ageingové ingrediencie nebudú účinné, ak sa dlhodobo vystavuje pokožka slnku bez ochranného faktora.

Miernou kontraindikáciou je napríklad rosacea, alebo ekzém, takisto v tehotenstve a počas dojčenia sa retinoidy neodporúča používať. (Nie sú na to výskumy, takže ako vždy - pre istotu..)

Prírodnou alternatívou, omnoho slabšou, ale predsa, je šípkový olej, ten obsahuje kyselinu trans-retinovú.

Ďalšou sľubnou alternatívou je fyto-antioxidant bakuchiol, ktorý má tiež podobné účinky ako retinol. 0,5%-ný bakuchiol zlepšuje akné, vrásky, pigmentácie a textúru pokožky veľmi podobne ako 0,5%ný retinol. ⠀

Ako si vybrať ten správny?

Jeden dokonalý produkt, ktorý by vyhovoval každému, bohužiaľ neexistuje. Retinoidy existujú v rôznej forme, rôznych konzistenciách a v rôznej sile/potencii. Vyberajte podľa typu a aktuálneho stavu pleti a začnite s najnižšou koncentráciou, spravte si patch test (otestujte na kúsku kože), ak ho pokožka bude dobre tolerovať každý druhý-tretí deň, môžete postupne prejsť na silnejšie koncentrácie a častejšie používanie. Koncentrácie pri čistom retinole sa pohybujú od 0,1% - 1%.

Kedy uvidím výsledky?

Prirodzený cyklus obnovy kože je minimálne 6 týždňov, s retinolom je to však beh na dlhé trate a reálne výsledky môžete vidieť až po 2-3 mesiacoch pravidelného používania. Trpezlivosť vrásky odnáša :)

Ako ho používať?

Pokiaľ nie je na obale uvedené inak..

- retinol nasleduje hneď po večernom čistení (a prípadnej tonizácií, ak používate toner)

- ak je vodnatej konzistencie, po ňom môže nasledovať vaše bežné sérum/olej/ krém ako obvykle používate (princíp postupnosti vždy je: ľahké, vodnaté, gélové produkty ako prvé – hutnejšie, krémové konzistencie na záver)

- nezabudnite vždy ráno na širokospektrálny ochranný faktor (čo by ste nemali aj tak :))

- množstvo veľkosti hrášku, alebo pár kvapiek je dostatočné, „more is more“ v tomto prípade neplatí

- určite NEvynechajte okolie očí, krk a dekolt

- retinol sa môže používať aj spolu s AHA/BHA kyselinami, ich pH neznižuje jeho účinnosť, to tvrdenie je mýtus. Len opäť - opatrne.

- takisto sa môže používať aj s vitamínom C, tieto dva antioxidanty sa výborne dopĺňajú

Nové generácie retinoidov

Našťastie pre nás, v The International Dermal Institute objavili aj Hydroxypinacolone retinoate, čo je vlastne ester kyseliny retinovej a pokročilá forma retinoidu, ktorá funguje veľmi podobne ako ona, ale bez nežiaduceho podráždenia. A pretože tento nový druh nie je liek, môže sa používať v kozmetických výrobkoch. (Čistá kyselina retinová JE liek a je len na predpis.) Takže win-win. Hydroxypinacolon retinoate čakajú ešte rozsiahle testovania, ale už teraz má sľubné výsledky a jednoznačne pozitívny vplyv na pokožku.

Viem, že najviac vás budú zaujímať konkrétne tipy na produkty, takže tu sú. Vybrať si, vygoogliť a objednať si ich už musíte sami :)

Začiatočníci

The Ordinary Retinol 0.2% in Squalane

The Ordinary Granactive Retinoid 2% in Squalane, alebo Emulsion (je to hydroxypinacolone retinoate- HPR, do kože ide ako 0.2%)

La Roche Posay Redermic R - 0.1% retinol + 0.25 retinol linoleate

Makeup Revolution Skincare 0.2% retinol

Sunday Riley Luna (HPR 2%) = 0.2%

Pestle&Mortar Superstar (HPR+retinyl palmitate) = 0.2%

Elizabeth Arden Ceramide Retinol v kapsuliach (% neuvedené)

Mierne pokročilí

The Ordinary Retinol 0.5% in Squalane

The Ordinary Granactive Retinoid 5% in Squalane (do kože ide ako 0.5%)

Alpha-H Vitamin A 0.5% Serum (retinol + retinyl propionate)

Garden of Wisdom Granactive Retinoid 5% = 0.5%

Medik8 3TR Retinol 0.3%

SkinCeuticals Retinol 0.3%

SkinCeuticals Retinol Refining Night Cream 0.5% retinol

Pokročilí (pleť zvyknutá na retinol)

The Ordinary Retinol 1% in Squalane

Paula’s Choice 1% Retinol Booster

Paula’s Choice 1% Clinical Retinol Treatment

Dermalogica Overnight Retinol Repair 1% retinol

SkinCeuticals 1% Maximum Strenght Refining Night Cream

Mega-skúsení: Differin/ Retin-A/ Acretin = u nás nedostať (sú to lieky), ale môžete to skúsiť v zahraničí..

Na záver dodám len toľko.. retinol je úžasná vec, ale ani sám o sebe nie je všemocný, pokožka ideálne potrebuje mix rôznych aktívnych aj neaktívnych zložiek pre optimálne fungovanie a zdravie.

Majte krásne dni a zdravú pleť :)

Disclaimer: Obsah tohto článku slúži len na informačné účely, nie je určený ako náhrada odbornej lekárskej pomoci, diagnostiky alebo liečby. Ak trpíte akýmkoľvek dermatologickým problémom, vyhľadajte prosím odbornú pomoc individuálne.